Odpowiedź leży w różnicy między nagraniami analogowymi i cyfrowymi. Nagranie winylowe jest nagraniem analogowym, a płyty CD i DVD są nagraniami cyfrowymi. Spójrz na poniższy wykres. Oryginalny dźwięk jest z definicji analogowy. Nagranie cyfrowe wykonuje migawki sygnału analogowego z określoną szybkością (dla płyt CD jest to 44 100 razy na sekundę) i mierzy każdą migawkę z pewną dokładnością (dla płyt CD jest to 16-bit, co oznacza, że wartość musi wynosić jedną z 65 536 możliwych wartości).
Oznacza to, że z definicji nagranie cyfrowe nie rejestruje całej fali dźwiękowej. Przybliża go do siebie za pomocą szeregu kroków. Niektóre dźwięki, które mają bardzo szybkie przejścia, takie jak bęben lub trąbka tonu, będą zniekształcone, ponieważ zmieniają się zbyt szybko jak na częstotliwość próbkowania.
W domowym stereo odtwarzacz CD lub DVD odbiera to nagranie cyfrowe i konwertuje je na sygnał analogowy, który jest podawany do wzmacniacza. Wzmacniacz podnosi napięcie sygnału do poziomu wystarczającego do napędzania głośnika.
Płyta winylowa ma wyryty w niej rowek, który odzwierciedla oryginalny kształt fali dźwięku. Oznacza to, że żadna informacja nie zostanie utracona. Wyjście odtwarzacza nagrań jest analogowe. Może być podawany bezpośrednio do wzmacniacza bez konwersji.
Oznacza to, że fale z nagrania winylowego mogą być znacznie dokładniejsze, a to można usłyszeć w bogactwie dźwięku. Ale jest to minus, wszelkie plamki kurzu lub uszkodzenia płyty mogą być słyszalne jako hałas lub szum. Podczas cichych miejsc w utworach ten hałas może być słyszalny nad muzyką. Nagrania cyfrowe nie ulegają degradacji w czasie, a jeśli nagranie cyfrowe zawiera ciszę, wtedy nie będzie hałasu.
Z wykresu widać, że jakość dźwięku z płyty CD nie jest bardzo dobra w replikowaniu oryginalnego sygnału. Główne sposoby poprawy jakości zapisu cyfrowego to zwiększenie częstotliwości próbkowania i zwiększenie dokładności próbkowania.
Przemysł nagraniowy wprowadził nowy standard dla płyt DVD audio, który znacznie poprawi jakość dźwięku. Poniższa tabela przedstawia częstotliwość próbkowania i dokładność nagrań CD oraz maksymalną częstotliwość próbkowania i dokładność nagrań DVD. Płyty DVD mogą pomieścić 74 minuty muzyki na najwyższym poziomie jakości. Płyty CD mogą również pomieścić 74 minuty muzyki. Obniżając częstotliwość próbkowania lub dokładność, płyty DVD mogą pomieścić więcej muzyki. Na przykład płyta DVD może pomieścić prawie 7 godzin dźwięku w jakości CD.
Częstotliwość pobierania próbek
CD Audio = 44,1 kHz
DVD Audio = 192 kHz
Próbki na sekundę
CD Audio = 44,100
DVD Audio = 192,000
Dokładność pobierania próbek
CD Audio = 16 bitów
DVD Audio = 24 bity
Liczba możliwych poziomów wyjściowych
CD Audio = 65,536
DVD Audio = 16,777,216
Płyty audio DVD i odtwarzacze są teraz rzadkością, ale staną się one bardziej powszechne, a różnica w jakości dźwięku powinna być zauważalna. Aby skorzystać z płyt audio DVD o wyższej jakości, potrzebny jest odtwarzacz DVD z 192kHz/24-bitowym konwerterem cyfrowo-analogowym. Większość odtwarzaczy DVD posiada jedynie przetwornik cyfrowo-analogowy 96 kHz/24-bitowy. Jeśli więc planujesz w pełni wykorzystać dźwięk DVD, upewnij się, że szukasz 192kHz/24-bitowego przetwornika cyfrowo-analogowego.