Każdy człowiek chciałby uzyskiwać jak najlepsze jakościowo zdjęcia, jednakże nie każdy wie, jak może ów jakość polepszyć. Zależy ona od dwóch najważniejszych czynników – zastosowanej kompresji oraz rozdzielczości, w jakiej jest wykonane i zapisane zdjęcie.

Jakość a kompresja

Kompresję można wyregulować w trakcie robienia zdjęcia, bądź też w specjalnym programie do obróbki fotografii. Należy jednak pamiętać o istnieniu pewnej zależności – im większa kompresja, tym mniejsza jakość fotografii! Znając tą zależność, ustawmy kompresję na poziomie niskim, albo średnim. Dopiero wysoki lub bardzo wysoki poziom zmienia bowiem wygląd zdjęcia – wcześniej zmiany są niezauważalne.

Jakość a rozdzielczość

Jakość fotografii uzależniona jest również od odpowiedniej rozdzielczości. W tym jednak przypadku zależność jest nieco inna – wyższa rozdzielczość pozwala na uzyskanie lepszych jakościowo zdjęć. Nie musimy również zmagać się z dodatkowymi problemami, jeśli przyjdzie nam do głowy wywołać fotografię w większym formacie. Im wyższa rozdzielczość, tym większy format, na który możemy sobie pozwolić. Zależności te wyglądają następująco:

- 1 mln pikseli - 9x13 cm

- 2 mln pikseli - 10x15 cm

- 3 mln pikseli - 13x18 cm

- 4 mln pikseli - 15x21 cm

- 5 mln pikseli - 20x30 cm

- 7 mln pikseli - 25x38 cm

Powyższa rozpiska prezentuje maksymalne formaty odbitek dla zdjęć o wskazanej rozdzielczości. Możemy również sami wyliczyć jak wielką fotografię uda się wywołać przy danej rozdzielczości, aby jakość wciąż stała na bardzo wysokim poziomie. W tym celu należy się posłużyć bardzo prostym wzorem, uwzględniającym wszystkie najważniejsze dane. Oto on: rozdzielczość jednego boku dzielimy przez 300 (dpi) i uzyskany wynik (w calach) mnożymy przez 2.54. W ten sposób uzyskujemy wynik w centymetrach, który mówi nam o wymiarze pierwszego boku największej możliwej w tym przypadku odbitki. W ten sam sposób postępujemy z drugim bokiem, aby uzyskać drugą wielkość.

Przydatne porady

rozdzielczość zdjęciaWarto pamiętać, że najlepszym formatem do zapisania naszego cyfrowego zdjęcia jest format JPG, ponieważ inne – w tym na przykład TIFF – znacząco zwiększają wagę zdjęcia, co może utrudnić jego przesyłanie przez Internet. Kolejną przydatną informacją niech będzie fakt, że zapis zdjęcia w większej rozdzielczość, niż jest to konieczne wcale nie polepszy jego jakości, lecz zwiększy wagę fotografii. Na koniec warto sobie jeszcze uświadomić, iż w przypadku wydruków wielkoformatowych rozdzielczość może zostać zmniejszona, bowiem i tak fotografie te są przeznaczone do oglądania z większej odległości, a więc drobny spadek jakości będzie niezauważalny!