Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można zamieszkać na wodzie. Takim miejscem, gdzie domów takich spotkamy najwięcej jest oczywiście Holandia. Od kilku lat pojawiają się one w Polsce przede wszystkim dzięki temu, że mamy coraz więcej dobrych firm, które potrafią się nimi zająć. Takie domy posiadają to wszystko co jest konieczne do zamieszkania, a te bardziej luksusowe posiadają również takie elementy jak sauna czy taras. Mniejsze obiekty mogą mieć silniki motorowe, a to sprawi, że będzie można się nimi wybrać nawet na głębokie wody. Tak naprawdę nowoczesne modele houseboatów to rozwiązania niezwykle kompleksowe. W odróżnieniu od typowych jachtów łodzie posiadają siatkobetonową konstrukcję pływaków i dlatego będzie to taka opcja, która jest bardzo dobrze wytrzymała na różne wydarzenia w wodzie.

Pierwszy taki dom pojawił się w naszym kraju w roku 2013 na Odrze we Wrocławiu, ale nie było tak łatwo się o niego postarać. Tak naprawdę do wykonania był kawał trudnej pracy, która związana była z tym jak wiele różnorakich formalności trzeba było pokonać. W końcu po tym jak Pan Kamil Zaremba dostał zgodę na taki dom zaczęło się pojawiać coraz więcej osób, które również chciały mieć taki dom. Jednak w Polsce nie mają one możliwości spełniania wymogów domów mieszkalnych, dlatego nie będzie można się w nich meldować. Jednak mimo tego wiele osób decyduje się na to, by tam na stałe zamieszkać. 

Zanim nasz dom na wodzie będzie mógł ostatecznie zacumować czeka nas rzeczywiście bardzo wiele różnorakich formalności do zrealizowania i jak się okazuje przejście przez ten proces wcale nie będzie takie proste jakby się nam mogło wydawać. Obiekt, który ma mieć postój na wodach będzie musiał uzyskać wiele dokumentów, które na to pozwolą. A takim właśnie obiektem będzie nasz przyszły dom. Pośród tych różnych elementów, które będą brane pod uwagę jest między innymi kwestia podłączenia mediów czy też sprawa związana  z usuwaniem nieczystości a także rozważnie jak lokalizacja obiektu może wpływać na zagrożenia powodziowe. 

domy na wodzie

Gdy już uda się nam przygotować wszystkie dokumenty będzie trzeba jeszcze dokonać zgłoszenia do właściwych organów, że taki postój się będzie odbywał. Miejscowo zgłasza się taką informację do starosty. W zgłoszeniu muszą się znajdować informację o tym kto dokonuje zgłoszenia z podaniem adresu do korespondencji oraz określenie celu czynności jakie będzie się planować. Zgłoszenie musi obejmować także wszystkie istotne informacje, które będą się odnosić do ewentualnych prac na terenach wodnych jakie będziemy chcieli wykonywać, by w ogóle ten postój mógł być zrealizowany. Zgłoszenie musi być bardzo dokładne z mapami ewidencyjnymi, ponieważ jeśli będą jakieś braki ten nasz wniosek zostanie odrzucony. 

Nie tylko dla bogatych
Wydawać by się mogło, że taki dom to jedynie dla bogatych, ale jak się okazuje wcale tak nie musi być. Zacumować można nawet mniejsze obiekty a jednocześnie koszty utrzymania nie będą wcale większe niż te, które i tak musimy ponosić mają swój dom czy własne mieszkanie.