Na naszym sprzęcie elektronicznym gromadzimy masę danych, które są dla nas bezpośrednio bardzo ważne i związane są z naszą prywatnością i dlatego będzie trzeba na nie zwracać uwagę, by nie było sytuacji, w których wpadną one w niepowołane ręce. Większość z nas pewnie korzysta z programu antywirusowego, szukamy trudnych haseł, niektórzy mają także specjalne aplikacje, które mają chronić komputer. Nie są to jednak zabezpieczenia wystarczające. Tak naprawdę ilość zagrożeń dla nas jest bardzo duża i często nawet z nich nie zdajemy sobie sprawę dlatego w przypadku cyberataku zupełnie nie będziemy wiedzieli co zrobić. 

Szyfrowanie symetryczne czy asymetryczne - jaka metoda jest najlepsza?

Szyfrowanie dzieli się na dwa rodzaje - symetryczne i asymetryczne. W ramach tego pierwszego stosuje się jeden szyfr do kodowania i dekodowania danych, a w drugim stosowane są dwa oddzielne. Jednak korzystnie z jednego klucza może się okazywać problematyczne w niektórych sytuacjach. Jeśli chcemy komuś jakieś dane przekazać trzeba podać mu klucz a nie do końca tego chcemy. Metoda asymetryczna będzie bezpieczniejsza, ponieważ nie przekazujemy klucza swojego ale są osobne klucze do kodowania i odkodowania danych. Warto wspomnieć, że są również hybrydowe rozwiązania, które mają nas chronić przez cyberatakami. Mają one stosować rozwinięte rodzaje szyfrowania. 

bezpieczeństwo danych na dysku

Bitlocker i EFS - szyfrowanie w systemie Windows

Jeśli chcemy swoje dane szyfrować warto zobaczyć jak działają te mechanizmy jakie daje nam system operacyjny. W przypadku Windowsa zastosowane są dwa elementy szyfrujące, różnią się tym jaki obszar będą zabezpieczać oraz jakie mają wymagania. EFS wymaga dysku sformatowanego w systemie NTFS oraz przynajmniej systemu Windows 7. Dla użytkownika będzie to komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga większego zaangażowania. System ten jest dla operacji użytkownika przeźroczysty i dzieje się w tle w trakcie pracy, natomiast cały proces szyfrowania będzie miał charakter automatyczny. Obszar jaki będzie można zabezpieczyć to całe katalogi ale także pojedyncze pliki. Wystarczy zaznaczyć opcję szyfruj zawartość a reszta będzie się już działa automatycznie. 

Bitlocker służy do szyfrowania całego dysku. To również taki program, który jest dla operacji użytkownika przezroczysty i dlatego dzieje się w tle. My jednak w taki sposób dostajemy ochronę przed niepowołanym dostępem do naszych danych przez osoby, które nie chcemy by je znały. Możliwość włączenia tego elementu dostajemy bezpośrednio z poziomu panelu sterowania i dla nikogo nie powinno to być problemem. 

Jednak w związku z tym jak obecnie wyglądają zagrożenia na cyberświecie niestety poprzestawanie na tym zabezpieczeniu nie będzie możliwe. trzeba szukać dla siebie nowych rozwiązań, które to zabezpieczenie będą w stanie nam zagwarantować. Tych programów, które są dostępnie nie brakuje i dlatego każdy wybierze spośród nich takie opcje, które przyniosą zabezpieczenie na zadowalającym poziomie i rzeczywiście nikt z naszymi danymi się nie zapozna.