W obecnych czasach, gdy aparaty fotograficzne mają niemal wszyscy i gdy wykonuje się tak wiele zdjęć upamiętniających przeróżne chwile z naszego życia, wszyscy zwracają uwagę na jakość wykonywanych fotografii. Często trudno uzyskać takie zdjęcia, które byłyby dla nas satysfakcjonujące. Istnieje jednak kilka sposobów na polepszenie ich wyglądu. Często zapominamy bowiem o tych naprawdę podstawowych trikach, które znacząco polepszyłyby jakość naszych fotografii. Oto kilka najważniejszych rad:
1. Róbmy zawsze większą ilość zdjęć, zakładając, że któreś z nich mogą nie wyjść takie, jak byśmy tego chcieli. Większa ilość zdjęć gwarantuje nam większą ilość dostępnych szans. W ten sposób znacząco ułatwiamy sobie życie, jako że te gorsze fotografie musielibyśmy poprawiać w specjalnych programach, które są często drogie i trudne w obsłudze. Zajmuje to też zwykle sporą ilość czasu, którą można by przeznaczyć na coś innego. Szacuje się, że wyretuszowanie jednego zdjęcia to około 30 minut naszej pracy. Im więcej fotografii zrobimy, tym większa szansa, że wśród nich znajdzie się takie, którego nie będziemy musieli aż tak mocno poprawiać. W przypadku krajobrazów zwykle wystarczy zrobić trzy fotografie, by następnie wybrać spośród nich tą jedną - niemal idealną. Jeśli jednak wykonujemy portret, powinniśmy już zrobić około sześć/siedem zdjęć.
2. Róbmy użytek z systemu zwalniania migawki. To taki system, w którym – dzięki użyciu przycisku spustu migawki – możemy ustawić odpowiednią ostrość zdjęcia i w ten sposób wykonać je w wyraźniejszy sposób. System ten – wbrew pozorom – pozwala również na realizację zdjęć, gdy fotografowany obiekt jest w ruchu. Mamy bowiem możliwość nacisnąć przycisk do połowy, uchwycić ostrość i wciskając przycisk do końca wykonać wspaniałe zdjęcie. W przypadku obiektów poruszających się, musimy je nieco wyprzedzić na drodze – to znaczy ustawić aparat na miejsce, w którym zaraz się znajdą, wcisnąć przycisk do połowy i następnie do końca, kiedy obiekt znajdzie się w obiektywie.
3. Wykonujmy fotografie z jak najlepszą rozdzielczością, bowiem nigdy nie wiadomo, czy nie zaistnieje kiedyś konieczność wywołania ich w większym rozmiarze. Duże zdjęcie zawsze można zmniejszyć, lecz z małego zrobić duże – to nie zawsze się uda! Zdjęcie wyjdzie zamazane – chyba że będzie posiadało odpowiednio dużą rozdzielczość!
4. Dostosowujmy tryby fotografowania, do potrzeb zdjęcia. Trybów jest naprawdę bardzo wiele i poznanie wszystkich ich funkcji ułatwi nam zadanie i pozwoli na uzyskanie lepszych jakościowo fotografii. Inne potrzeby mają fotografie wykonywane w nocy, inne w ruchu, a inne na przykład krajobrazy. To ważne!