Wiele osób już podczas wizyty u stomatologa dowiaduje się, że czekać będzie je leczenie endodontyczne i nie można nie zgodzić się z tym, że określenie to jawi się jako dość tajemnicze. Okazuje się jednak, że jego sekret jest prosty do rozwiązania, mamy bowiem do czynienia z leczeniem kanałowym. Sama endodoncja jest działem stomatologii, który najpierw rozpoznaje, a potem szuka najlepszych sposobów na leczenie chorób miazgi oraz tych, które dosięgają tkanek okołowierzchołkowych.

Endodoncja stawia więc najpierw na diagnostykę, a potem i na leczenie schorzeń, które dotykają miazgi zębowej, w centrum zainteresowania stomatologów znajduje się jednak również tkanka okołowierzchołkowa. Oczywiście, podstawowym sposobem rozwiązywania tego rodzaju problemów jest odwoływanie się do możliwości stwarzanych przez leczenie kanałowe. Niezbędne jest w jego przypadku zastosowanie specjalnych narzędzi piłujących i służących do penetracji, obecnie jednak wielu lekarzy sięga również po mikroskopy i endometry. Mikroskop sprawia, że możliwa staje się bardzo dokładna obserwacja tego, co znajduje się we wnętrzu komory zęba, endometr zaś pozwala na pomiar głębokości kanału. Nie można zapominać również o roli, jaką ma do odegrania diagnostyka rentgenowska, wiadomo bowiem, że w istotny sposób ułatwia ona zadania, jakie czekają stomatologa. Istnieje przynajmniej kilka przypadków, w których leczenie kanałowe jest najlepszą, a czasem po prostu jedyną, metodą, jaką może nam zaproponować stomatolog. Najczęściej mamy z nim do czynienia, gdy w grę wchodzą głębokie ubytki próchnicowe, wskazaniem do niego jest jednak również martwica oraz zgorzele miazgi i urazy mechaniczne zęba.

dentysta

Często leczenie kanałowe poprzedza też leczenie protetyczne, może być też ratunkiem podczas zapalenia tkanek okołowierzchołkowych oraz wówczas, gdy w czasie pierwszego leczenia kanałowego pojawiły się błędy takie, jak choćby brak szczelnego wypełnienia kanałów. W Krakowie leczenie kanałowe można wykonać w Centrum Stomatologicznym pro.orto.dent:http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-kanalowe.html. Jeszcze przed leczeniem kanałowym lekarz musi być poinformowany przez pacjenta o ewentualnych chorobach ogólnoustrojowych, z jakim zmaga się ten ostatni. Jeszcze nie tak dawno leczenie kanałowe nie było lubiane przede wszystkim dlatego, że wymagało odbycia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nie kojarzyło się też najlepiej ze względu na żmudny proces zatruwania miazgi zębowej, co poprzedzało jej usunięcie. Teraz, gdy mamy do czynienia z nowoczesnymi środkami umożliwiającymi znieczulenie pacjenta, zabiegi tego rodzaju mogą być przeprowadzane nawet podczas jednej wizyty, w czasie której otwierana jest komora zęba, na końcu zaś stosuje się wypełnienie.